Analiză. De ce a pierdut SCM Gloria duminică seară

Înfrângere dureroasă duminică seară pentru echipa de handbal fete din Buzău.

Gloria Buzău – Gloria Bistrița 21-22 (11-11) și echipa din Buzău e în cel mai greu moment din acest sezon.

Păcat de public, care a venit în număr mare, a încurajat echipa din Buzău și a plecat acasă supărat.

Păcat și de portărița Ana-Maria Mârcă, cea mai bună de la Buzău, pe care finalul dureros al meciului a găsit-o în lacrimi.

SCM Gloria a fost egalată la puncte după Slatina și de Brăila și riscă să ajungă la barajul pentru salvarea de la retrogradare.

Dar iată motivele înfrângerii (dar și ale căderii de potențial și moral din ultima vreme).

• SCM Gloria nu mai are aruncătoare de la distanță (9 metri). După Vidak și Vinyukova s-a accidentat și Khavronina. E și ghinion aici
  • Antrenorul oaspetelor a câștigat meciul când a decis inspirat marcaj unu – unu la Ilyna. Din acel moment, atacurile Buzăului au fost precipitate, iar golurile consecință a unor execuții individuale
  • Suceala arbitrilor. La pauză, oaspeții au făcut tărăboi. Că arbitrii trag cu Buzăul. Scandalul și-a atins scopul, în repriza a doua Bistrița a fost cea avantajată.
  • Bistrița a fost mai echipă, cu jucătoare mai agile. Rodriguez a făcut prăpăd în repriza a doua, trimițând trei torpile imparabile.

• Buzăul a făcut câteva greșeli copilărești. Gedroit pasă la adversar plus aruncare de la distanță (cu poarta goală) pe lângă, Marginean pasă la adversar pe contraatac. Se adaugă ratările cu portarul M. Predoi, A. Ilie, Subțirică, Ilyna. Suficiente erori, care au contat în pierderea meciului.
  • Parcă nici Ilyna – s-a îngrășat puțin ? – nu mai e superjucătoarea din tur când înclina balanța de una singură
  • Nu-i de neglijat nici plecarea antrenorului Dumitru Muși în plin campionat, pe nepusă masă. Demisia sa a destabilizat echipa.

Finalul de sezon va fi unul foarte greu pentru Buzău. În timp ce Slatina și Brăila sunt pe val, în creștere de formă și moral, Buzăul e în cădere. Unde mai pui că urmează două meciuri imposibile, în deplasare la Brașov și la Craiova.

3 comentarii la „Analiză. De ce a pierdut SCM Gloria duminică seară

• Sunt multe probleme la echipa de la antrenor , la jucătoare accidentate,încă una accidentata grav in aceasta seara,materiale promoționale lipsa,nici un sponsor pe tricou!!chiar nu vrea nimeni sa-și facă reclama la atâți spectatori

Răspunde
  • Domnule primar aduceți repede un antrenor că. Se alege praf că. Fetele joacă. Din inerție da. Scheme de joc n-am. Văzut

Răspunde
  • Halal analiza ! Cum a favorizat arbitrul pe Buzau in prima repriza ? La nivelul portii Bistrita a avut avantaj clar Mirca a luat goluri parabile ( de la Babeanu in special) ; cu o mai mare concentrare la fazele clare de gol si cu un arbitraj corect se cistiga meciul chiar daca echipa e in scadere de forma; cind Ilyna a fost luata om la om centrul apararii adverse era vraiste : se putea profita; s-a gresit in luna decembrie cind echipa a participat la 3 turnee care au obosit echipa