Buzăul se va bate anul ăsta la locul 2!

Victorie previzibilă și chiar mai ușoară decât se aștepta, azi, pentru Gloria Buzău cu Rm. Vâlcea.

Buzăul a răpus Rm. Vâlcea încă din prima repriză când de la 9-6 a zburat la 12-6 (min. 23).

Cu o apărare exactă, argintul viu Czeczi + trăgătoarea Tiron + masiva Petrovic (pivot) pe atac, Buzăul și-a făcut meciul ușor (14-10 la pauză).

Meci bun făcut de Gloria în apărare (bravo Stoleru, Zamfirescu, Savu, Batinovic)

În repriza a doua, s-au pus pe marcat și Vasileuskaia, Rotaru și Alina Ilie iar Buzăul a pus 6 și apoi 7 goluri avans (16-10 și 20-13, min. 43).

Buzăul a continuat să joace bine până cu cinci minute înainte de final: 25-18. Ultimele minute au aparținut oaspetelor care au marcat de trei ori la rând, închizând tabela cu un scor mai strâns 25-21.

Meciul a fost transmis în direct de TVR 2

CONCLUZIE. Cu un lot valoros (atac – apărare), cu soluții pe banca de rezerve, Gloria Buzău se va lupta în acest sezon pentru locul 2 (poziția de vicecampioană) cu Brăila și Bistrița (mai mult) și Minaur (mai puțin). De n-ar fi fost înfrângerea usturătoare cu Rapid, am fi putut zice că Buzăul va pune presiune chiar și pe CSM București.

Avem și fan shop

De azi, Gloria Buzău are și fanshop cu articole personalizate (tricouri, șepci, eșarge, fanioane etc.)

Etapele viitoare, Gloria Buzău va juca în deplasare cu Cetate Deva și apoi la Buzău cu SCM Craiova.

Gloria Buzău, azi: Czeczi 9 (6 de la 7m), Rotaru 4, Tiron 3, Petrovici 3, Vasileuskaia 3, A. Ilie 2, Moroianu 1, Stoleru, Zamfirescu, Savu, Subțirică, Petruș, Samson, Nenezic.

Oficialități la meci: primarul Toma, Marcel Ciolacu, Emanoil Neagu, Romașcanu, Romeo Lungu, Ad. Petre, Oana Matache, Ionuț Apostu etc.