Buzoienii au jucat o repriză cu un jucător în minus

Titlul de pe poza de mai sus, de n-ar fi trebuit scurtat, ar fi fost „Gloria dă gol, joacă bine, dar nu câștigă”.

De ce nu câștigă ? Pentru că s-au îngrămădit mai multe ghinioane.

În primul rând, atacantul central, Chicăroșă a avut azi nunta și n-a putut juca.

Apoi, oaspeții au avut șansa de a da gol rapid, în minutul 3. Dar, cel mai important, Gloria n-a câștigat pentru că stoperul Vârtej a luat, ușor, două galbene în zece minute și a fost eliminat înainte de pauză.

Faza la care Vârtej a fost eliminat. Vârte, jucătorii și publicul au protestat la ambele galbene.
Gloria a egalat din penalty în minutul 25, prin Ciobanu, deși portarul a ghicit colțul. Penalty-ul s-a dat după o centrare oprită cu mâna
Scorul final a fost stabilit devreme

Meci ca de liga I

Prima repriză a depășit media ligii I. Ca intensitate a jocului, ocazii, spectaculozitate. Merite are și echipa vizitatoare, care n-a venit la Buzău cu autobaza. Ba, dimpotrivă, oaspeții au jucat curajos, avântat, la victorie (bravo, Trică!).

Bine a jucat și Gloria – care a arătat pe faza de atac ca o echipă de liga I: mingea „fuge”, jucătorii „se simt”.

La 1-1, Gloria a avut 30 de secunde teribile. 1) Reluare „scorpion” a stoperului Lopez (rar vezi așa ceva la Buzău), portarul respinge 2) În aceeași fază, Ciobanu „rupe” transversala 3) Cârstocea trage tare din afara careului, din păcate pe direcția portarului. Poate, dacă făcea aici 2-1 ar fi câștigat meciul.

În repriza a doua, cu un om mai puțin, Gloria a reușit să nu ia gol (a ieșit aripa Ciobanu și a intrat masivul Wiktorski în apărare), lucru lăudabil.

Buzoienii rămân pe 6, loc de play-off, departe de urmăritoare, dar ratează la rându-i șansa de a amenința poziția celor cinci din față.

Runda viitoare, Gloria va juca în deplasare la Brăila (penultima clasată), iar apoi va primi în Crâng pe Slobozia.

Gloria a avut din nou galerie
Azi s-a oprit seria de opt victorii consecutive ale Gloriei (cinci în campionat și trei în Cupa României)