Calificare în play-off. Cu cine se bate Gloria pentru promovarea directă

Victorie cu 5-0 (1-0) pentru Gloria azi cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

Oaspeții au opus rezistență în prima repriză și au ratat o ocazie mare la 0-0 (paradă a portarului Greab în poziție unu la unu cu un adversar).

Chică-Roșă a făcut 1-0 (min. 34) dar la finalul R1 a ratat un penalty.

Ultimele 20 de minute au arătat modestia adversarei (cu un portar care deși a apărat penalty a părut foarte stângace în intervenții), iar Gloria a marcat de patru ori (Rădulescu, Perianu, Prejmerean și Cr. Dumitru).

Începe lupta pentru promovarea directă

Șelimbăr (locul 1) și Corvinul (locul 3) nu au drept de promovare.

Pentru promovarea directă, Gloria se va duela cu Slobozia, Mioveni și Miercurea Ciuc.

Se păstrează punctele din sezonul regular, se joacă tur-retur, zece etape în total.

Cu șapte puncte avans față de Mioveni, Slobozia e cu un picior în liga I, dar e de văzut dacă nu cumva în play-off ialomițenii vor avea ca obiectiv evitarea promovării.

Un caz aparte e și Miercurea Ciuc, formație care – dacă ar promova – ar face ca etnicii maghiari, sponsorizați de la Budapesta, să aibă două echipe în liga I.

loading...

Un comentariu la „Calificare în play-off. Cu cine se bate Gloria pentru promovarea directă

• Bravo! Felicitări! Tot înainte! Avem o ocazie unică de a promova direct în Liga 1! Pentru TOȚI ar fi o mândrie.