Ce a fost schimbat la BMW-ul care a luat viața profesoarei
„Nu cred că fata a fost la volanul BMW-ului. A coborât pe dreapta din mașină! Am văzut clar, am remarcat că era gravidă”
Așa a reclamat principalul martor al accidentului în care s-a prăpădit (nevinovată) profesoara de fizică de la Școala nr. 1 (Maria Răducan).
Ulterior s-a aflat adevărul. Într-adevăr, fata s-a aflat la volan și a coborât din dreapta. Cum așa ? Pentru că BMW-ul avea volan pe dreapta!

Cum a ajuns BMW-ul pe contrasens. Cauze
1) Stângăcia șoferiței din Dâmbovița în a conduce un autoturism cu volan pe dreapta achiziționat doar de câteva ore de la Buzău!
2) Viteză mare (neredusă la intrarea în localitate) + carosabil plin cu apă
3) Denivelare la coborârea de pe pod + posibilă acvaplanare

Din impact, Loganul s-a răsturnat și s-a oprit pe plafon în șanț. Profesoara, aflată la volan, deși avea centură, s-a prăpădit. Soțul ei (fostul judecător Ion Grigore Răducan), tot cu centura pusă, a avut noroc și a scăpat aproape nevătămat.
Acum la Școala nr. 1 din Buzău e doliu. „E greu să vorbesc la trecut despre ea. Un profesor excelent, cu elevi olimpici, un om deosebit, o mamă pentru elevii ei, a ajutat mulți copii”, a spus Monica Gheorghe, directorul Școlii nr. 1 din Buzău.

Citește și:




