Ce au făcut azi râmnicenii pentru buzoieni. „Ăsta da ajutor!”

Mulțumiri calde primesc azi râmnicenii de la microbiștii buzoieni.

În această după-amiază echipa de fotbal din Rm. Sărat a produs surpriza etapei și a învins cu 1-0 pe Oțelul Galați.

Adică tocmai pe adversara directă a Gloriei Buzău în lupta pentru promovarea în liga a doua.

„Ăsta da ajutor. Le mulțumim din suflet celor din Rm. Sărat. Ne-au făcut cea mai frumoasă surpriză. Chiar dacă Oțelul va învinge în ultima etapă, vom avea un avantaj de trei puncte față de ei”, ne-a declarat bucuros, cu câteva minute în urmă, Ion Cazan – președintele SCM Gloria Buzău.

Singurul gol al partidei de la Rm. Sărat l-a reușit în minutul 36 Gabriel Bobe – trecut în acest an și pe la Gloria Buzău.

De notat că tot azi în Crâng, pe un frig pătrunzător, SCM Gloria a dispus cu 4-0 (1-0) de Foresta Suceava.

Golurile au fost reușite de Răzvan Catană (4), Robert Mihalache (57), Florin Cazan (74 – pen.) și Robert Asăvoaei (88).

A fost ultimul meci din acest an pentru Gloria, care va sta în ultima etapă întrucât adversara CSM Roman s-a retras din campionat.

Ultima rundă programează un derby – întâlnirea dintre locurile 2 și 3, Oțelul Galați versus Știința Miroslava. Tot azi, Metalul Buzău a cedat în deplasare la Pașcani, scor 1-0 pentru gazde.