Continuă cursa pentru Europa

După înfrângerile usturătoare cu CSM București și Măgura Cisnădie, Gloria Buzău a revenit pe linia de plutire după succesele facile cu „U” Cluj (joi) și SCM Craiova (azi).

Azi după-amiază, meciul a stat în ecilibru până la 6-6. Din acel moment Buzăul a zburat până la 11-6 (cu 9-6 la pauză).

Buzoiencele au reușit să mărească avantajul până la 8 goluri cu 5 minute înainte de finiș: 23-15. Pe final, jucătoarele de la Gloria s-au relaxat, Craiova a marcat de 4 ori la rând, iar tabela a fost închisă la 23-19.

Marcatoare SCM Gloria: A. Ilie și Simion câte 5 goluri, Janusevici și Stoleru câte 3, Livrinikj, Subțirică și Iuganu câte 2, Petruș 1.

Gloria continuă pe locul 4 și va lupta până la final cu Cisnădie, Rapid, Bistrița și Brăila pentru cele două locuri de EHF.

Azi, Minaur a învins în ultimele secunde pe Rm. Vâlcea, iar ultima și-a luat la revedere de la titlu în acest an.