Dacă ar fi jucat măcar Blazevic…

Meciul de azi era pierdut din start.

Blazevic n-a putut evolua, cu probleme medicale după Baia Mare (zice-se cădere de calciu).

Cu ea în teren, derby-ul Gloriilor s-ar fi jucat probabil de la egal la egal (se știe, Buzăul n-o are nici pe Bibi Harabagiu).

Cu aceste probleme mari de lot, Buzăul a reușit (doar) să piardă onorabil. A stat în meci o repriză și jumătate (16-14 la pauză), după care Bistrița a pus chiar 6 goluri avans și a câștigat lejer (Dumanska a apărat 3 lovituri de la 7 metri, iar Stoleru a ratat de două ori din pătrundere pe semicerc).

O notă bună pentru Moroianu, în creștere de formă, chiar și pentru Zamfirescu, un minus pentru Ilyna, nervoasă și mai puțin inspirată azi. Prkacin n-a confirmat jocul bun cu Galați, șansele de a continua cu Buzăul și din vară sunt reduse.

S-a terminat 34-29 pentru Bistrița, iar Buzăul se pregătește pentru derby-ul local cu Brăila (duminica viitoare).

Oaspetele n-au accidentate și sunt favorite, Buzăul speră să poată conta și pe Blazevic, caz în care e posibilă surpriza.

Important pentru Buzău (7 puncte peste Vâlcea) e să câștige la Mioveni, succes care i-ar asigura locul 5 și calificarea în Cupele Europene.

Un comentariu la „Dacă ar fi jucat măcar Blazevic…