De ce se amână iar autostrada spre București

Altă belea!

Parcă e blestemat acest lot de autostradă dinspre Buzău spre Mizil/Ploiești/București.

Muncitorii care lucrau la repararea podului A7 peste pârâul Sărata (dinspre Monteoru către Movila Banului) au tăiat fără să întrebe din talpa grinzilor:


Muncitorii care făceau eclisarea au tăiat din talpa grinzii podului fără să întrebe șefii, fără aprobarea proiectanților și fără ca supervizorul să vadă la timp.


Supervizorul a văzut abia când muncitorii se mutau la cealaltă jumătate de pod și i-a oprit.

Acum, altă belea, CNAIR a cerut o altă expertiză la pod. Asta înseamnă probabil alte săptămâni pierdute cu expertiza, identificarea măsurilor de reparare și execuția efectivă a reparațiilor.


Forum Construim România: „La eclisarea căii 1 au fost nevoiți să taie niște părți din tălpile grinzilor metalice (grinzile sunt formate din inimă și două tălpi, sus și jos), pentru că la elaborarea detaliului de eclisare nu s-a ținut cont de forma exactă a tîlpilor. Așa că au tăiat baieții fără să întrebe. Acum e nasol cu calea 1. Nu e deocamdată clar cât de grav e ce au făcut”

Din păcate, deși problemele la primele două poduri (km 20, nod Mizil și km 26, pod DJ Mizil – Amaru) sunt în curs de rezolvare (la primul s-au început azi rosturile – adică ultima operațiune -, iar la al doilea se așterne ultimul strat de asfalt), acum se așteaptă expertiza de la podul de la Sărata:

Acesta e podul de la Sărata. A fost asfaltat în toamna anului trecut. La exterior pare gata, dar se lucrează pe dedesubt

În aceste condiții, până la expertiză și măsurile reparatorii, lotul Buzău – Mizil de pe A7 va rămâne închis sine-die.

Citește și:

19 comentarii la „De ce se amână iar autostrada spre București

  • Hai Muc cel Mic, pe ei ma handbalistule ! Să vină și Maia să ajute la șuruburi! Auzi bre nenea reporter să știi ca așa cum e poporul e și țara! Dacă nu eram din greșeală prin Europa ( geografic vorbind) eram ca ăia din Somalia care erau bâzâiți de muște pe mormanele de gunoaie aduse de viituri din munții colindați de extratereștri legionari extremiști ! Mergi la Putin și spune-i să nu cumva să oprească războiul ca rămâneți cu șuruburile desfăcute încă 1000 de ani!

    Răspunde
    • Iar a luat Maidanezul telefonul in salon….
      Inca se uita pe geam sa.l vada pe putin cum vine pe un cal alb cu georgescu in traista….

      Răspunde
    • Te-am reglat din ștampilă prostalaule…….

      Răspunde
    • Vezi ca ala care a tăiat aiurea a zice ca e suveranist, ca Simion e feblețea lui.

      Răspunde
  • Dorel de CoNI+ trace si la.mai mare la acesti golani
    Sa ii vezi cum turnau beton unul descult in beton altii stateau sa mora pe margonea podului
    Niste desculti CoNI + trace

    Răspunde
  • Eu cand tot spun ca pana in noiembrie-decembrie, optimist vorbind, nu se va deschide niciun A7, reporterul ca pe vremea lui Cească, osanala, osanale, A7, A7, A7, A7…

    Răspunde
    • Niste incompetenți toți, de la un capăt la altul. Pușcăria sa ii mănânce pe toți.

      Răspunde
  • Domnule reporter ,eu zic sa ceri un punct de vedere oficial de la CNAIR ,despre ce se intampla la acel lot si sa nu iei informatii de pe un forum unde chiar acolo se specifica ca informatiile sunt luate „din gura in gura”.Asa cred ca putem afla niste informatii corecte.

    Răspunde
    • Cei de la CNAIR nu comunică public despre acest subiect. Ați văzut, a venit și Grindeanu la pod și n-a zis nimic presei.
      Sunt multe lucruri necurate/încurcate aici, se ceartă între ei, dar se feresc să declare ceva public.

      Răspunde
      • Tov. reporter, cind anul trecut pe vremea asta scriam aici ca NU VAD CUM sa se dea in trafic A7 in decembrie 2024 ( ca ” cam ” asa sustineai ) , ca am trecut pe linga podul de la MIZIL si grinzile erau la cota zero …. eram luat ” la bete ” , ca cema pricep eu …. ?
        Ba s-a mai gasit inca un ” specialist ” care sa ma puna la punct …. ca nu este podul MIZIL – FULGA ci MIZIL – BABA ANA ….. de parca nu era tot aia ….

        Am avut dreptate si regret … deschiderea ar fi fost benefica. Si ide Paste daca se deschidea tot era bine.
        Dar cu ” doreii ” astia ….. Si din zvonuri ( de la un muncitor ) ar mai fi probleme . Nu am intrebat , l-am auzit discutind cu altcineva in trecere …

        Răspunde
  • Din moment ce aceasta informatie nu este confirmata de cnair, se poate considera ca stirea este un fake!

    Răspunde
    • Ce tare! „Dacă o informație nu este confirmată de o institutie a statului înseamnă că e fake”. Și dacă funcționarii statului dorm sau sunt în vacanță tot fake e informația ? Dar dacă oficialii statului nu vor să se afle pentru a pune românește „batista pe țampal” ?

      Răspunde
  • Din imaginea de mai sus nu apare ca s ar fi trăit din talpa.

    Răspunde
    • Pai nu s-a taiat.Sau daca s-a taiat ceva nu s-a pus in pericol siguranta podului .Cel putin asa sustin tot cei de pe acel forum de unde reporterul isi ia informatiile.
      „Acum povestea spusa din gura in gura de pe santier s-a schimbat un pic. Se pare ca nu au taiat muncitorii nimic la montaj eclise sau ce au taiat nu e important (nu se vede ce ar fi putut sa taie, cel mult sus sa scurteze un pic eclisa daca lovea in tavan, dar nu cat sa se reduca numarul de suruburi). In schimb anumite rigidizari ale structurii metalice lipsesc cu totul: nu au fost montate niciodata! In zona in care structura reazema pe culee si pe pile. Posibil sa nu le dea voie sa ecliseze inca talpa, sa nu ingreuneze structura inutil, nu ca ar fi facut vreo greseala la eclisare. Posibil din acelasi motiv inca nu scot sustinerile temporare pe calea pe care eclisarea e gata.”

      Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.