De la +3 la -5. Buzoienii, trădați de final

Buzoienii au avut 11-8 în minutul 25, când au lăsat impresia că pot câștiga meciul.

Din acel moment însă, Focșaniul a trecut încet dar sigur la timona partidei.

S-a ajuns imediat după pauză la 14-16 și apoi 19-22. Oaspeții s-au priceput să-și conserve avantajul și cu ajutorul grizonatului Țuțu, cel mai bun de pe teren, au câștigat clar cu cinci goluri diferență: 23-28.

Oaspeții s-au bucurat mult, la final, alături de galerie

„Am avut un final slab, fără luciditate. A contat faptul că ne-au lipsit amândoi centrii, accidentați, Petru Stroe și francezul Fabacary. Campionatul e abia la început, avem timp să ne revenim”, a comentat antrenorul Eliodor Voica.

Cei mai buni marcatori pentru HC Buzău au fost Grasu și Nosrati cu 7 goluri, Șania cu 3 și Mironescu cu 2.

Runda precedentă buzoienii au remizat cu Școlar Reșița 23-23, iar etapa viitoare vor juca la Bacău.

Francezul Diene Fabacary n-a jucat din cauza unui hematom la coapsă. „A primit o lovitură la coapsă într-un meci amical. Ne lipsește mult, tocmai el nu trebuia să se accidenteze”, a explicat managerul Georgian Băducu.