Decizie importantă luată după moartea învățătorului

S-a ridicat pe picioarele lui, dar a murit câteva ore mai târziu la spital:


E vorba de învățătorul Ion Ene, cadru didactic apreciat, cu har și haz, la școala din cartierul buzoian Micro XIV.

Învățătorul se plimba prin Crâng când a fost izbit de o trotinetă. Ghinion, în cădere, învățătorul s-a lovit cu capul de asfalt.


Întâmplarea terminată tragic – întrucât seniorul a murit la spital – s-a petrecut pe 19 septembrie 2020.

După 5 ani

Ieri, consilierii locali au aprobat propunerea primarului C-tin Toma de interzicere a circulației trotinetelor electrice prin parcurile din orașul Buzău.

În discuțiile din Consiliul Local, șeful Poliției Locale a vorbit despre incidentul tragic cu învățătorul.

Pe lângă parcuri, trotinetele electrice au fost interzise și în centrul orașului, pe pietonala dintre Aleea Trandafirilor, Platoul Dacia și str. Cuza Vodă, până la Bazar.


Interdicția vizează, de asemenea, curțile unităților de învățământ și locurile de joacă.

Amenda pentru încălcarea hotărârii CLM Buzău este între 500 – 1500 de lei. În cazul minorilor amenda va fi imputată părinților.

Citește și:

8 comentarii la „Decizie importantă luată după moartea învățătorului

  • Mare realizare dacă s-ar aplica această decizie. Dar am dubii …

    Răspunde
  • De atunci au murit sute de persoane în accidente de mașini, si totuși masinile sunt permise in Crang

    Răspunde
  • MOR CA PROSTI SI OMOR SI PE ALTI NEVINOVATI CA NU STIU REGULILE DE CIRCULATIIE PENTRU EI VITEZA E CEVA NORMAL SI ATIT AR TREBUI SETATE DIN FABRICA CU 10- 15 KM/H SA MEARGA MAXIM

    Răspunde
    • 90% dintre trotinetisti nu cunosc legislație rutiera si in afara de cei minori, trotinetistii adulții sunt acei frustrați, care nu au reușit sa obțină permis de conducere auto. La fel sunt si bicicliștii, dar măcar aceștia circula cu viteza redusa. Oricum circula aceștia pe drumurile publice, în parcuri nu trebuie sa aibă acces. În parcuri trebuie sa te relaxezi, nu sa stai încordat si sa nu știi de unde apare un kamikaze (bicicletă, trotineta) si te relaxeaza pe patul de spital. Parcurile din Buzău au piste de biciclete mai late decât aleile pietonale.

      Răspunde
  • Cind intra in vigoare domnule redactor!!sau propunerea o discuta saptamina viitoare.azi se mergea bine mersi cu trotineta electrica

    Răspunde
    • Din ce știu eu o hotărâre de consiliu local intra in vigoare din momentul publicării pe site și trimiterea ei către prefectură

      Răspunde
  • Daca sunt scosi din parcuri vor invada strazile. O sa fie mai periculos cu copii pe strazi cu trotinetele.
    Asa cu nici amenzile nu salvează vieti. Educatia, educatia si iar educatia.

    Răspunde
  • Dacă un prost a făcut o prostie să plătească el. Nu toată societatea!
    Dacă, de exemplu, un prost nu acordă prioritate la trecerea de pietoni să plătească o amendă nu să se trântească o grămadă de limitatoare de viteză pe străzi.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.