La un pas de finală! Azi am bătut Vâlcea!

E imaginea zilei de azi de la Buzău.

Handbalistele de la Gloria – bucuroase după surpriza zilei din handbalul românesc.

Buzăul a învins Vâlcea! Scor final 34-33 după 14-12 la pauză, 29-29 la final, după care Gloria a câștigat la loviturile de departajare (34-33, portărița Mârcă a apărat două lovituri).

Unii dintre buzoienii care au văzut meciul au vorbit despre cea mai bună prestație a Gloriei.

Ale noastre au avut chiar și 6 goluri avans în repriza a doua, dar au fost egalate pe final. Până la urmă au reușit, meritat, să câștige la loviturile de departajare.

Specialiștii spun că Gloria a arătat a echipă, mai omogenă, mai puternică, mai bine acoperită pe posturi. Și, cu aruncătoare puternice de la 9 metri, Bianca Tiron marcând 8 goluri din acțiune. Merite are cu siguranță și noul antrenor Aurelian Roșca – venit de la Brăila (alături de Tiron, Czeczi, Zamfirescu și portărița Nenezic).

Aproape de o finală istorică

Sâmbătă, la Brăila, Gloria joacă în semifinale cu Zalăul lui Tadici (dacă trece de Știința București).

Cu o victorie, buzoiencele se vor califica în finală – o performanță istorică pentru sportul buzoian.

Reamintim, Gloria e calificată pentru al doilea an la rând în Cupele Europene.

Portărițele Gloriei, Batinovic, Nenezic, Mârcă și antrenoarea lor Alina Iordache, fotografie cu tabela de marcaj.

Au marcat pentru Gloria: Tiron 9, Czeczi 8, Savu 4, Rotaru 4, Moroianu 3, Zamfirescu 2, A. Ilie 2, Subtirică 1, Vasileuskaia 1.

Un comentariu la „La un pas de finală! Azi am bătut Vâlcea!