LIVETEXT. La această oră se joacă meciul Tomitanii Constanța – Gloria Buzău.

La ora 10.00 a început derby-ul ligii a doua de rugby dintre Tomitanii Constanța și SCM Gloria Buzău, locul doi versus locul întâi.

Buzoienii, în tricouri roșii, fac și azi un meci mare – după victoria de săptămâna trecută dintr-un alt derby, cel cu Năvodari – și vor învinge Tomitanii în deplasare!

La pauză scorul a fost de 17-3 pentru buzoieni!

Min. 45: Imediat după pauză buzoienii au mai reușit un eseu + transformare, astfel că scorul a devenit 24-3 pentru buzoieni.

Min. 55: Replică a constănțenilor care au reușit un eseu. Scor: Tomitanii – Gloria Buzău 8-24

Min 69: din nou eseu Constanța: Scor: Tomitanii – Gloria Buzău 13-24

Min 75: Buzoienii reușesc o lovitură de pedeapsă. Scor acum: Tomitanii Constanța – Gloria Buzău 13-27

Mai sunt 5 minute de joc, buzoienii nu mai pot scăpa victoria.

Min 79: Eseu Constanța. Scor în prelungiri: Tomitanii Constanța – Gloria Buzău 18-27

S-a terminat. Scor final: Tomitanii Constanța – Gloria Buzău: 18-27.

Glorioșii își iau astfel revanșa pentru înfrângerea din tur, de la Buzău. Succesul de azi menține echipa noastră pe locul 1 în serie, cu șanse uriașe de a terminat sezonul regulat pe prima poziție.

În ultimele două runde, Gloria Buzău va juca pe teren propriu cu RC Bârlad (sâmbătă viitoare), iar apoi în deplasare cu Știința Petroșani.

SCM Gloria Buzău: 1. Mătase, 2. Renier, 3. Trifan – 4. Tatu, 5. Boțan – 6. Schevcenko, 7. Coșereanu, 18. Baraulea – 9. V. Dumitru, 10. T. Nițu – 11. Neagu, 12. Curcan, 13. Scheepers, 14. Dumitrache – 15. Bâsceanu.

Au mai jucat: Bulearcă, Cocârlă, Moise, Kobylanski, Baboiu, Boian și Neacșu.

Au marcat: eseu Bulearcă, Renier și Curcan;  lovituri de pedeapsă: T. Nițu și Neagu, transformări: T. Nițu 3.

3 comentarii la „LIVETEXT. La această oră se joacă meciul Tomitanii Constanța – Gloria Buzău.