Zi neagră pentru sportul buzoian

E o vorbă, ce începe prost se termină și mai prost.

În sportul buzoian ziua a început prost după ce echipa de handbal fete a ratat calificarea în grupele EHF.

Ale noastre au avut șansa (de trei ori!) de a se distanța de norvegience. Ultima dată la 26-23 și atacul în minutul 58! Din păcate, de fiecare dată ale noastre au ratat golul/golurile decisive.

Eșec dureros întrucât am avut calificarea în mână, iar norvegiencele erau de bătut!

Meci terminat în lacrimi pentru unele din jucătoarele Buzăului. De la 26-23 s-a făcut 26-26 .

Triști au terminat microbiștii din Buzău și vizionarea partidei de fotbal dintre Viitorul Șelimbăr și Gloria Buzău.

Deși ai noștri au avut 1-0 la pauză, gol Chicăroșă, în repriza a doua gazdele au marcat de două ori. Mai întâi după o lovitură liberă de de pe linia de 16 metri, apoi după o deviere nefericită în careul nostru, iar mingea i-a venit perfect pentru șut unui adversar.

Din păcate, după acest eșec, situația Gloriei se complică. Cu cinci etape înainte de finalul campionatului regulat, Csikszereda și Metaloglobus au venit la 3 puncte de Gloria și amenință poziția de play-off a buzoianilor.

FC Buzău, azi: R. Stoian (cpt.) – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Tud. Oltean – Gaitan, Cârstocea – Al. Munteanu (Ghinga 63′), Ekollo (Pațurcă 63′), M. Keita (A. Manea 24′, Kanda 77′) – Chică-Roșă