ACUM, CSM București – Gloria. Buzăul deja arată mai bine

E o veste bună pentru Gloria Buzău.

Croata Valentina Blazevic a revenit după numeroasele accidentări.

Iar acest lucru se vede deja în calitatea jocului, Buzăul jucând de la egal la egal cu CSM București în prima repriză.

E 10-7 pentru Gloria în prima repriză (min. 18)!

La Gloria urmează să revină în retur și Mădălina Zamfirescu. În schimb s-a accidentat, la mondiale, poloneza Zimny.

Gloria a primit gol cu doar trei secunde înainte de final (!) de la Cristina Neagu și a pierdut la limită (25-24 pentru CSM București, 14-13 la pauză).

Dacă ale noastre n-ar fi ratat copilărește în repriza a doua și dacă arbitrii (speriați de posibilul eșec al vedetelor de la CSM) n-ar fi ajutat pe final CSM-ul, Gloria putea produce surpriza campionatului.

Dziana Ilyna e vinovată că Gloria n-a câștigat! Pentru că n-a crezut… în ea. Bielorusa era cea mai bună de pe teren și trebuia să ia meciul pe cont propriu din prima repriză. Vinovați sunt nițel și cei de pe banda tehnică. Trebuiau să-i dea încredere Dzianei și să-i zică „azi poți să le dai 15!”. Handbalul e sport de echipă, dar, uneori, meciurile pot fi câștigate de o (singură) jucătoare cu personalitate. Din păcate, în ultimele 20 de minute Ilyna a dispărut din joc.

Pentru Gloria urmează meciul de la Buzău cu Dacia Mioveni (20 ianuarie) în ultima etapă a turului.