SCM Gloria e în SEMIFINALE! Și foarte aproape de CUPELE EUROPENE!

După cavalcada de vești proaste provocate de coronavirus, buzoienii primesc, în sfârșit, o veste bună.

Într-o sală goală (nici reporterul buzoienii.ro nu a putut accede) SCM Gloria s-a calificat astă seară în semifinalele (Final 4) Cupei României.

Buzoiencele au dispus cu 23-20 (8-9) de Minaur Baia Mare după un meci excelent făcut de centrul Andreea Rotaru – 9 goluri!

Cu Minaur, Andreea a făcut cel mai bun meci de când e la Gloria

Gazdele au avut un final de primă repriză de coșmar (niciun gol din minutul 19 până la pauză, interval în care de la 8-6 s-a făcut 8-9). Repriza a doua a aparținut alor noastre care s-au distanțat la patru goluri cu șapte minute înainte de final.

Victoria e cu atât mai importantă, întrucât Iuganu și Maria Gavrilă au lipsit, accidentate.

Fără spectatori, fetele au fost susținute din câte se vede în fotografie de primarul Toma!

În semifinale Gloria va avea adversară pe una dintre Rapid, CSM București (dacă învinge pe Slatina) și SCM Rm. Vâlcea (dacă va câștiga cu Dunărea Brăila). Dacă va avea noroc și la tragerea la sorți va ajunge să pice cu Rapidul, Gloria ar putea ajunge să joace cu cupa pe masă.

Au marcat, Gloria: Rotaru 9 goluri, Alina Ilie 5, Simion 3, Petruș, Subțirică și Șelever – câte 2.

Te rugăm, distribuie acest articol în caz că ți s-a părut util/interesant!

Așteptăm idei/sesizări/ponturi pentru articole pozitive/negative la telefon/SMS 0721.540.938, pe e-mail la aurastereaca@gmail.com sau la facebook.com/auras.tereaca.

Un comentariu la „SCM Gloria e în SEMIFINALE! Și foarte aproape de CUPELE EUROPENE!

• Toma ce cauta in poza aia? Ah, m-am prins, s-a dat in spate, ca sa se uite si el la fete… ca omul batran…
    Mai sunt niste burtosi acolo – sportivi sadea, nu? Cred ca scopul e acelasi…