Gloria și-a respectat blazonul

Bilă albă pentru Gloria Buzău.

Salvată matematic de la retrogradare din etapa trecută (3-0 cu Aerostar), Gloria n-a făcut turism azi la Reșița.

Buzoienii au remizat 1-1 după ce gazdele au deschis scorul după pauză (min. 64) în urma unui penalty foarte ușor acordat de arbitru. Gloria a egalat zece minute mai târziu când Perju a pus latul în careul mic după un corner.

Oaspeții puteau chiar să marcheze golul doi, dar lobul puștiului Socol a fost scos dinaintea liniei porții de un fundaș. În urma acestui rezultat, e bătut în cuie, Gloria va termina play-out-ul pe locul 3 (deși mai are un meci de jucat).

Meciul a fost transmis live pe pagina de facebook a clubului din Reșița – CLICK AICI.

Gloria:  R. Stoian – Sg. Pîrvulescu (Socol), Vîrtej, Ghinga (cpt.), Perju – Balgiu, Gh. Anton – Iul. Roșu, Andronic (Iurcu), Tucaliuc (Stăiculescu) – Chicăroșă (C-tin Stoica).

În ultima etapă din play-out, Gloria va juca sâmbăta viitoare pe teren propriu cu Concordia Chiajna.