Li s-a umflat tărâța după trei victorii. Buzoienii deja visează

Victorie clară, locul patru, fie și doar temporar.

Suficient ca în unii dintre buzoieni să se umfle tărâța.

„Ce salvare de la retrogradare ? De-acum obiectivul e calificarea în Cupele Europene”.

Așa vorbeau azi niște chibiți buzoieni, încurajați după succesul facil de la prânz cu Slatina.

Întâmplător, Romeo Ilie a trecut p-acolo și i-a auzit. „Potoliți-vă. Vin acum Brașovul, Craiova, Zalăul, CSM-ul. Abia acu’ începe greul”.

Reporterul a prins din mers valul și l-a încercat și pe Muși. Nu se aștepta la întrebarea asta. „Hm. Nu știu ce să zic. Dacă mai întărim lotul la iarnă. Dacă nu s-ar fi accidentat croata… Vă mai spun ceva la ureche, dar să nu scrieți la site”.

Nu scriem, doar zicem. Că pentru așa obiectiv, evident, că mai trebuie jucătoare.

Revenind cu picioarele pe pământ și la meciul de azi, trebuie spus că după o prima repriză echilibrată (13-11), ale noastre și-au luat-o-n cap. 17-11 după cinci minute din repriza a doua și chiar 28-18 cu șapte minute înainte de final.

Așadar, o victorie lejeră, în condițiile în care, răcită, Maria Gedroit – una din vedetele echipei de la Buzău – a jucat doar nițel (și modest) pe final.

Să mai spunem, înainte de marcatoare și galeria foto, că în sală vine tot mai multă lume și că de la oficială au încurajat echipa cei mai puternici trei oameni din județ: Ciolacu, Neagu și cu Toma.

Urmează meci la Bistrița și apoi consecutiv cu Brașov și Craiova la Buzău. Să te ții!

SCM Gloria Buzău: Viniukova 7 goluri, Diana Predoi 6, Alina Ilie 5, Ilyna 4, Cristina Nan 4, Goran 1 și M. Predoi 1.

Te rugăm, distribuie acest articol în caz că ți s-a părut util/interesant!

Așteptăm idei/sesizări/ponturi pentru articole pozitive/negative la telefon/SMS 0721.540.938, pe e-mail la aurastereaca@gmail.com sau la facebook.com/auras.tereaca.

Un comentariu la „Li s-a umflat tărâța după trei victorii. Buzoienii deja visează

• „Li s-a umflat tărâța după trei victorii. Buzoienii deja visează” Jenant domnule jurnalist …limbaj dobândit la școlile înalte ale maidanului……și apoi dacă nici să visăm nu e voie…trist…