Victorie cu emoţii pe final. În această seară la Sala Sporturilor: HC Buzău – Ştiinţa Bacău 29-28 (18-10)

Victorie cu ceva emoţii pe final obţinută în această seară de HC Buzău 2012. Buzoienii, locul 4 în clasament, au întâlnit pe Ştiinţa Bacău, ocupanta locului 3.

Elevii antrenorilor Bogdan Constantin şi Răzvan Voicu au făcut o primă repriză excelentă în care au condus şi cu 8 goluri. La pauză s-a intrat cu un avantaj de 7 goluri: 19-12, iar soarta meciului părea jucată.

În repriza secundă, buzoienii au jucat mai slab, iar băcăuanii s-au apropiat încet, dar sigur, până la un gol. Astfel s-a ajuns ca ultimele minute să fie tensionate, cu două time-out-uri cerute de antrenorul Bogdan Constantin, dar până la urmă s-a reuşit victoria.

În clasament, conduce Farul C-ţa cu 42 de puncte, urmată de Poli Iaşi 37 pct, Ştiinţa Bacău 36 pct şi HC Buzău 27 pct.

Runda viitoare buzoienii joacă în deplasare cu penultima clasată CSM Botoşani.

Mai jos sunt prezentate câteva fotografii de la meci.