Victorie înainte de FCSB. Vezi AICI noutățile din lot

Astăzi, Gloria a disputat la Ploiești primul meci de verificare din noul sezon.

Adversară i-a fost Astra Ploiești sau, mai exact, rămășițele fostei prim-divizionare.

Firesc, Gloria – candidată la promovarea în prima ligă, cu unul din cei mai buni antrenor din România – s-a impus lejer: 4-1 după 2-0 la pauză.

Au marcat polonezul Kamil Wictorski (stoper, ex-Dunărea Călărași) și basarabeanul Dumitru Rogac (atacant, 22 de ani, Dinamo – Auto Tiraspol) – în prima repriză și Chică-Roșă (două goluri) – în repriza a doua.

Astra a marcat din penalty la 3-0 pentru Gloria.

Cristi Pustai a folosit echipe distincte pentru cele două reprize, cu un mix de jucători din fostul lot, noi-achiziții și juniori.

Gloria, Repriza I: Stoian – Oțeliță, Ghinga, Wictorski, Toma – Ciobanu, Andronic, Cârstocea, Lazăr – Ekollo, D. Rogac.

Gloria, Repriza II: Horeboiu – Ilie, Mondragon, Vârtej, Keita – Munteanu, Cîțiu, Anton, Socol – C. Petre și Chică Roșă.

Pe lângă Wictorski și Rogac pomeniți mai sus, la Gloria au mai venit Cârstocea (Călărași), Ekollo (Petrolul și Călărași), Mondragon (Petrolul), Alex Munteanu (Poli ASU Timișoara) și Keita Modobo (Ceahlăul).

Vinerea viitoare, Gloria va juca în Crâng, în nocturnă (ora 19:30) cu FCSB.